EN|LT
Žvilgsnis į „kultūrą” ir „gyvenimą”... iš ten, kur dabar sėdžiu Print
Written by Roddy Hunter & Judit Bodor   
Tuesday, 09 December 2008 18:24

Ši akcija/paskaita buvo sukurta ir atlikta performanso meno seminarui, kuris buvo skirtas Tehching Hsieh kūrinio nagrinėjimui ir vyko Site galerijoje (Šefyldas, Anglija) 2001 m. Akcijos /paskaitos pavadinimas Žvilgsnis į „kultūrą” ir „gyvenimą”... iš ten, kur dabar sėdžiu tiesiogiai išplaukė iš minėto Hsieh kūrinio ir ypatingai buvo įtakotas paskutinių dviejų  „Vienų metų performansų“ serijų, atliktų 1978-86 metais. Pirmasis jų pavadinimu „Menas/gyvenimas“ buvo atliktas kartu su Linda Montano, kuomet jie, susirišę vienas su kitu 2,5 metro ilgio virve pragyveno 12 mėnesių 1983-84 metais.

 

Antrasis ir galbūt netgi tinkamesnis meno streiko konferencijos kontekstui šio menininko „Vienų metų performansas“ buvo Hsieh atsisakymas 12 mėnesių laikotarpiui žiūrėti į meną, apie jį šnekėti ir dalyvauti meno renginiuose 1983-84 metais. Labai svarbu paminėti, kad jo „Vienų metų performanso“ dokumentacija apsiribojo labai minimalistiniais ženklais plakate, o teiginiai buvo suformuluoti dar iki numatytų metų be meno.

 

 

Akcija/paskaita buvo sukurta Roddy Hunteriui bendradarbiaujant kartu su Heiko Fisheriu 11-oje performanso meno konferencijoje, surengtoje Maschinenhaus Essen (Vokietija) 2003 metais. Šios patirties vedamas Roddy Hunteris priėjo išvados, kad santykis tarp „meno“ ir „gyvenimo“ turi būti pakeistas santykiu tarp „kultūros“ ir „gyvenimo“, ir todėl pakeitė beveik visas vietas, kuriose paminėjo žodį „menas“, žodžiu „kultūra“. Tai buvo didžiąja dalimi filosofinė pozicija, sutinkanti su Michailo Bachtino požiūriu (1993, p.2): 

“…du pasauliai konfrontuoja vienas su kitu, du pasauliai absoliučiai nekomunikuoja vienas su kitu ir abipusiai to nesiekia: tai yra kultūros Ir gyvenimo pasauliai. Vienintelis pasaulis, kuriame mes kuriame, suvokiame, mąstome, gyvename ir mirštame, arba pasaulis, kuriame mūsų aktyvūs veiksmai įgauna formą ir kitas pasaulis, kuriame šie veiksmai iš tiesų vyksta ir tik vieną kartą būna visiškai išbaigti." 

Šitas požiūris padeda suvokti, kad menas ir kultūra yra labai panašūs pasauliai, kuriuose „mūsų aktyvūs veiksmai įgauna formą". Šis filosofinis pagrindas suteikia galimybę suvokti mūsų meninį aktyvizmą ne tiktai kaip daiktišką rezultatą – tokia yra priimtina ir tiksli meno funkcija kultūros kontekste – bet ir socio-ekonominį-politinį mūsų gyvenimų pavertimą preke „kultūros“ pagalba. Ypatingai šis apibūdinimas tinka Europos miestų skyrimo kultūros sostinėmis tradicijai, kurią išsigalvojo ES nuo 1985 metų ir kurios dėka Vinius 2009 metais perims šią estafetę. 2009 metais rengiamos Alytaus bienalės siūlomas meno streiko veiksmas kaip paralelinė Vilniaus 2009 kritika yra labai savalaikis diskusijai.

Be papildytos ir pritaikytos šiam konkrečiam atvejui akcijos/paskaitos Žvilgsnis į „kultūrą” ir „gyvenimą”... iš ten, kur dabar sėdžiu (Alytus, 2008), Roddy Hunteris ir Judit Bodor taip pat gali pasiūlyti „Žmogiškosios veiklos festvalį“ kaip nedokumentuojamą ir nereprodukuojamą įnašą į bet kurį 2009 metų streiką, susijusį su trečiąja Alytaus bienale. 

 

 

Bibliografija:

Bakhtin, M.M., 1993. Toward a Philosophy of the Act. Austin, TX: University of Texas Press.

Bourdieu, Pierre. 1998. Practical Reason: On the Theory of Action. Cambridge: Polity Press.Culture

Live Vilnius ’09: European Capital of Culture. 2008. [Online]. Available at: http://www.culturelive.lt/en/main/ [accessed 16 June 2008]

European Commission – Culture. European Capitals of Culture. 2008. [Online]. Available at: http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc413_en.htm [accessed 16 June 2008] 

Home, Stewart. 1991. The Art Strike Papers. Stirling: AK Press

Hsieh, Tehching, 2000. One Year Performance Art Documents 1978-1999. [DVD-ROM]. Brooklyn, NY: Tehching Hsieh.

Miller, Roland. C., 2000. Montage, Collage and Bricolage; The assemblage of ’Incorporating’ 1998/1999. Unpublished PhD Thesis. De Montford University. 

 

 

RODDY HUNTER yra pripažintas menininkas, organizatorius, rašytojas ir dėstytojas šiuolaikinio meno praktikų (daugiausia performanso meno) srityje. Jis žinomas daugiausia savo kontekstualiais ir konceptualiais darbais, susijusiais dažniausiai su socialinių kontekstų išmanymu ir ideologija. Jo performansai dažniausiai trunka labai ilgus laiko tarpus ir dažnai į juos yra įtraukiamos tiek sukonstruotos, tiek „atrastos“ erdvės. Per pastaruosius du dešimtmečius savo darbus pristatė visoje Europoje, Šiaurės Amerikoje, Artimuosiuose Rytuose ir Azijoje. Kai kurie jo darbai yra publikuoti knygoje Ice Cream: Contemporary Art in Culture (Phaidon, 2007) ir jo pirmojoje monografijoje Civil Twilight & Other Social Works (Trace Samizdat, 2007). 1998-2007 jis dėstytojavo Dartingtono menų koledže, kur tapo Menų departamento direktoriumi, o šiuo metu jis vadovauja Vaizduojamųjų menų departamentui Jorko Šv. Jono Universitete Anglijoje.   

 

JUDIT BODOR yra kuratorė ir dėstytoja, gyvenantiis Jorke, JK. Ji yra meno istorijos (Eötvös Lorand universitetas, Budapeštas) ir menų vadybos (Dartingtono menų koledžas) magistrė ir šiuo metu dėsto Falmoutho universitetinio koledžo Dartingtono filiale, JK. Nuo 2006 metų ji taip pat vykdo Dartingtono galerijos visuomeninę programą. 1999 – 2004 metais ji užsiėmė tarptautinio avangardinio meno archyvų tyrimais ir viešinimu kartu su Artpool menų tyrimo ir parodų centre Budapešte, Vengrija (www.artpool.hu).  Nuo 2002 metų ji tiria tarptautinių meno renginių archyvus įvairiuose Europos regionuose: Vengrijoje, Slovėnijoje, Lenkijoje, Anglijoje ir Šiaurės Airijoje.